Skąd się bierze duża liczba ciężkich wypadków przy pracy? Dane PIP pokazują, że najczęściej, wśród przyczyn organizacyjnych, występowała niewłaściwa ogólna organizacja pracy, np. brak instrukcji prowadzenia procesu technologicznego oraz brak instrukcji obsługi maszyn i urządzeń. Niestety częsty obraz to nie tylko brak nadzoru, ale wręcz tolerowanie odstępstw od przepisów i zasad BHP przez osoby sprawujące nadzór. Natomiast brak urządzeń zabezpieczających, niewłaściwa ich konstrukcja czy nieodpowiednia wytrzymałość materiału, a także brak środków ochrony zbiorowej leżały najczęściej u podstaw przyczyn technicznych.
Systemowe podejście - klucz do bezpieczeństwa w przemyśle
Wyniki kontroli PIP w 2017 roku jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo pracy było na wyższym poziomie w tych zakładach, które posiadają certyfikowany system zarzadzania BHP, w firmach z wdrożonym systemem zarzadzania bezpieczeństwem bez jego certyfikacji, a nawet w zakładach z wdrożonymi pisemnymi procedurami mającymi zapewnić właściwy poziom BHP.
Pozyskiwanie nowej wiedzy i systematyzacja działań w tym obszarze są naturalnym kierunkiem działań zmierzających ku poprawie niekorzystnych statystyk. Koniecznością jest dbałość o to, żeby pracownicy, szczególnie ci, którzy obsługują maszyny, mogli bezpiecznie wykonywać swoje działania. Zarówno człowieka jak i maszynę należy odpowiednio zabezpieczyć i uporządkować procesy. Także podwykonawcy powinni zostać objęci nadzorem i przestrzegać wysokich standardów BHP.
Analizy i dobre praktyki
- Sytuacje związane z bezpieczeństwem w pracy mogą inaczej wyglądać z punktu widzenia zarządzającego, audytora, biegłego sądowego czy organów nadzoru i kontroli. Postanowiliśmy więc przedstawić perspektywę każdego z nich uczestnikom konferencji - zapowiada Aleksander Myśkow, prezes Zarządu EcoMS Consulting. Firma ta, specjalizująca się m.in. w ocenie bezpieczeństwa maszyn oraz w opracowywaniu i audytowaniu standardów bezpieczeństwa pracy, jest organizatorem październikowej konferencji „Bezpieczeństwo w przemyśle II”.
Ciągłe doskonalenie w BHP jest obligatoryjne. Proces poprawy bezpieczeństwa nigdy się nie kończy. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy i wynika wprost z przepisów Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Najlepszą i najłatwiejszą formą pozyskiwania wiedzy w zakresie nowych rozwiązań technicznych o dobrych praktyk są konferencje bezpieczeństwa przemysłowego. Tego rodzaju spotkanie w grupie ekspertów, prezentujących swoje doświadczenia i otwartych na dyskusję daje wyjątkową okazję do zdobywania wiedzy praktycznej niezbędnej w pracy na rzecz poprawy warunków pracy.
Zapobieganie wypadkom w praktyce
Zatrważające są dane dotyczące wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Niemal 1/3 z nich miała miejsce w halach produkcyjnych.
- Przećwiczenie z uczestnikami konkretnych sytuacji sprzyja stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń w przyszłości. Warsztaty tematyczne dotyczące doboru technicznych środków bezpieczeństwa maszyn czy trybu zabezpieczania maszyny (LOTO) powinny mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie ilości wypadków – stwierdza Aleksander Myśkow.
Uczestnicy konferencji sprawdzą swoje umiejętności w zakresie procedur sprowadzania maszyny z zagranicy. Przetestują też wiedzę nt. kompetencji i obowiązków koordynatora w zakresie podwykonawców, identyfikacji ryzyk i metod nadzoru dzięki audytom etycznym, jak również wykorzystania inteligentnego monitoringu w bezpieczeństwie przemysłowym.
Normy, podwykonawcy i… wizja komputerowa
Znaną prawdą jest, że bezpieczne warunki pracy pomagają kształtować Polskie Normy, ale czy przydatna może się okazać technologia komputerowa? Zastosowania dla obu obszarów pokażą prelegenci konferencji.
- Podwykonawcy to temat, który poruszymy na naszej konferencji już po raz trzeci. Tym razem pojawi się aspekt nadzoru nad podwykonawcami w systemie zarządzania wg ISO 45001:2018, założeń systemu LOTO i wątku bardzo nośnego, również medialnie - rozporządzenia RODO – informuje Aleksander Myśkow.
Przegląd przygotowanych tematów wskazuje, że naprawdę każdy, kogo dotyczy obszar bezpieczeństwa czy zarządzania podwykonawcami znajdzie coś dla siebie.
Więcej informacji na stronie www konferencji www.bezpieczenstwowprzemysle.pl